Yoncalı Petek Temizliği

YONCALI PETEK TEMİZLİĞİ;  özel imal edilmiş makineler ile tesisat ve peteklerin içerinde bulunan kirliliğin yıkanma işlemine diyoruz. İlçemize doğalgazın gelmesi ile kullanımı başlayan kombi ve peteklerin her kullanılan  malzeme gibi bakıma ihtiyacı vardır. Daha önce merkez  sistem ile ısınma yapan binalar şimdi doğalgaz ile ısınmaktadır. Ancak eskiden kullanılan tesisat ve petekler eğer düzgün temizlik yapılmaz ise yeni takılan kombilerde sıkıntılı durumlara yol açar. Çünkü kazan sistemindeki pompa ile kombi içerindeki pompa bir değildir. Kazan sisteminde yakılan kömür veya başka maddeler petek ve tesisatın içerinde tıkanmalara yol açar. Bu da yeni takılan kombiyi tıkayabilir. Bu yüzden merkezi sistemden dönüşte kesinlikle petek temizliği yapmanızı öneririz.

Bu bakımlar kombilerde ayrı petek ve tesisatlarda ise ayrı uygulamalar ile yapılmaktadır. Kombi  çalışma prensibi olarak sistemin ana beyni olarak kullanılmaktadır. Kombiler aldıkları gaz,elektrik ve su ile çalışarak gazın yanması ile ısınan suyu tesisat boruları aracılığı ile odalarda bulunan peteklere göndererek odaların ısınmasını sağlamaktadır.

Yoncalı Petek Temizliği

Yani su kombi içerinde ısınarak pompa aracılığı ile peteklere gönderilmektedir.Peki bu gönderilen suyun önü peteklerde ve tesisat da bulunan kirlilik yüzünden kesiliyor ise kombi bu durumda nasıl çalışır. İşte bu durumda kombi sürekli ısıtmaya çalışarak gaz sarfiyatına devam eder ancak istenilen sıcaklık peteklere ulaşamaz. İşte petek temizliği bu gibi durumlarda bu işin ideal olan çözümdür.

Yoncalı Petek temizliği; firmamız tarafından verilen bir hizmet türüdür. Petek temizliği yaparken kombiyi tamamen ayrı bir yerde tutan firmamız özel petek yıkama makinesini sistemin herhangi bir yerinden bağlayarak işlemi oradan yönlendirmektedir. Elbette bu durum yapılırken kombi petek ve tesisattan ayrılarak tamamen bağımsız hale getirilmelidir.

Tesisat temizliği yapılırken mutlaka kombi sistemden ayrılmalıdır. Kombi alt bağlantıları sökülerek tapalanır ve kombi içerisine herhangi bir kimyasal ve benzeri madde kaçması engellenmiş olur.