Yerden Isıtma Sistemi Bakımı ve Temizliği

Yerden ısıtma sistemleri günümüzde yaygınlaşan bir ısınma yöntemi olmaya başlamıştır. Bir çok kişi bu sistem ile yeni tanışmaya başlamışken bir çok kişi de ısıtma da bu sistemden yararlanmaktadır.

Yerden ısıtma diğer sistemlere göre farklı bir yapılışı olan bir sistemdir. Düzgün bir zemine önce özel straforu döşenerek üzerinde pex dediğimi borular uygun bir şekilde yerleştirilir.Bu sistem komple yapılan yerin zeminin boru ile kaplanması  demektir. Bu sayede evin her tarafı zeminde döşenmiş borular sayesinde ısıtılacaktır. Yeren ısıtma borularında zeminde hiç ek bağlantı yoktur. Zeminde gezdirilen borular kollektör dediğimiz parçaya toplanır. Bu sistem kullanışlı bir sistem olması nedeniyle tercih edilen bir sistemdir. Petek ve benzeri ekipmanlara ihtiyaç olmadan ısınma sağlanmış olur.

Yerden Isıtma Temizliği

Yerden ısıtma Tesisatı Bakımı

Yerden ısıtma tesisatlarında diğer sistemlere göre kirlenme biraz daha fazla olmaktadır. Bu durum sisteme yapılması gereken bakım süresini de kısaltmaktadır. Yerden Isıtma Temizliği özel makine ile yapılması gereken bir durumdur. Bu makineler ile sistem içerindeki çamurlaşma atılarak sistem eski verimliliğinde kullanılabilir.

Yerden ısıtma temizliği; aslında sistemin belli bir sıcaklığı geçmemesi yüzünden bakteri üremesini de ortadan kaldırır. Yerden ısıtma sistemlerinde daha çok sıcaklık çok yükselmediği için bakteri üreme durumu ortaya çıkar. Petekli sistemlerde ısı derecesi daha yükseğe çıktığı için herhangi bir bakteri üreme durumu olmaz. Ancak Yerden ısıtmalarda sıcaklık değerleri çok yükseğe çıkamaz. Bu da sistemde bu tür olayların olmasına sebep olur. İşte bu tür problemler ile karşılaşmamak için yerden ısıtma temizliği belli periyodlar ile yapılmalıdır.