Su kaçağına sebep olan nedenler ?

Su kaçağı nedenleri; tesisatlarda oluşan bu tür problemler işin yapım aşamasından kullanıma aşamasına göre değişim gösteren sorunlardır. Fakat her evde olması herkesin kullanması dolayısı ile genel olarak kullanıcıların illaki bir dönem başına gelecek sorunların başında gelir.

Evlerimizde  temiz su şebeke suyu, sıcak su, atık su,ve ısıtma tesisatlarında kullanılan borular mevcuttur. Bu borular inşaat esnasında iken yapımına başlanır.Bu sorunlar eskiye nazaran günümüzde daha da çok yoğunlaşmıştır. Peki ama eskiden daha az olan bu problem neden şimdi daha çok oluyor. Su kaçağına sebep olan nedenleri birazdan sıralayacağız fakat şimdi olayın derinlemesine incelenmesi gerekir.

Gün geçtikçe gelişen teknoloji ile  eski sistemler yerini yenilerine bırakmaktadır. Günümüz koşullarına uygun tesisat yapım işlemleri artık daha da kolay olmaktadır. Ülkemizde konut sektörünün gelişmesi ile artan tesisat sektöründe işler yoğunlaşmadan veya da rekabetten dolayı hem kullanılan malzemenin kalitesi hemde yapılan işçiliğin kalitesi çok düşmüştür.

Hem malzeme kalitesi ve işçiliğin öneminin azalması bu tür su kaçaklarının ortaya çıkmasında önemli bir faktör olmuştur. Hatta durum o kadar ilerlemiştir ki bu tür su kaçak problemlerinin sayısı çoğaldığı için artık bunun için su kaçağını tespit eden cihazlar üretilmiştir. Böylece tesisat sektörünce cihazla su kaçağı bulma diye bir sektör oluşturulmuştur. İnsanımız  bir iş yaptıracak ise kaliteye veya tecrübeye değil ucuza ve kolaya kaçmaya başlamıştır. İşin ehli olmayan ve kullandığı malzemeyi önemsemeyen birileri daha ucuz olduğu için tercih edilir hale gelmiştir. İşte bu gibi durumlarda sektörde sıkıntılara sebep olmuş bu işin kontrolünü de yapan olmadığı için bu tür sıkıntılar ile karşılaşmak artık kaçınılmaz hale gelmiştir. İnsanımız çalışıp biriktirdiği ile aldığı dairede rahat edeceğini düşünürken daire de çıkan bir dürü problem ile karşı karşıya kalmaya başlamıştır. Su tesisatları insan vücudundan örnek alınarak tasarlanmış sistemlerdir. Nasıl ki insan vücudunda organlar gözükmüyor ise aldığınız daire de tesisat boruları gözükmez. Kullanmaya başladıktan sonra var ise sıkıntılar meydana çıkmaya başlar.

Temiz şebeke su kaçaklarının nedenlerinin başında basınç dengesizliği gelir. Su yüksek basınçta gelirse bazen kaynaklardan açma durumu ortaya çıkabiliyor. Kullanılan malzemenin kalitesizliği buda genelde yapım esnasında fark edilemiyor. Kullanmaya başladıktan sonra sıkıntılar meydana çıkıyor. Tesisatı yapan kişinin hataları soğuk kaynak yapması veya kaynak yaptığı makinenin ayarsızlığı gibi problemlerde bu tür sıkıntılara sebep olur.

Atık su borularında oluşan kaçakların sebeplerine gelirsek; kullanılan malzemenin kalitesizliği de burada ön planda olmaktadır. Tesisat borularının dışarıdan darbe alması, yapacak ustanın conta takımı,meyil ayarı gibi olaylara dikkat etmemesi atık su kaçaklarına sebebiyet vermektedir.

Su kaçağına neden olan bir çok etmenden bazılarını saydık ama görüldüğü üzere genel sıkıntı kaliteli malzeme ve kaliteli işçilikten geçiyor. Kalite ucuza satın alınmaz. İşte bu yüzden bu tür problemler ile sürekli karşılaşmak istemiyorsanız tecrübe ve kaliteden ödün vermeyin.