Pınarhisar Mutfak Tıkanıklığı Açma

Pınarhisar Mutfak tıkanıklığı açma; evlerimizdeki mutfak giderleri belli bir süre kullanımdan sonra tıkanma yaparak suların giderden geri tepmesine sebep olur. Mutfakta kullanılan atık su tesisatları belli oranda meyil verilerek yapılır. Fakat yemek artıkları ve yemek yağları ne kadar da eğim olsa belli zaman sonra gider içinde birleşerek tıkanmalara sebep olur.

Mutfak lavaboları tıkanmaya en müsait yerlerden biridir. Bu nedenle mutfak lavabosu gideri tıkandığında kendi başımıza tıkanıklığı açmaya çalışırız.Hatta bunun için değişik yöntemler deneyebiliriz. Her yerde satılan lavabo açıcı kimyasalları deneriz.

Eğer tıkanma tama manası ile gerçekleşmedi ise lavabo açıcı kimyasallar ile oluşan tıkanıklığı açmak mümkün olabilir.Ancak lavabo tıkanıklığı yağlanmadan dolayı ise veya içerisine bir cisim kaçmışsa bu durum lavabo açıcı ürünler ile açılması çok zordur. Mutfak tıkanıklığı her zaman sizin daireden kaynaklanmayabilir. Bazen apartman ana giderindeki tıkanıklık sizin evinizde tıkanıklığa sebep olur, bu nedenle sorunu iyi teşhis etmek gerekir.

Mutfak Evyesin de yıkanan çamurlu sebzeler, meyveler veya dökülen yemek atıkları ve yemek yağları mutfak tıkanıklığının oluşmasındaki en büyük sebeplerdendir.

Mutfak gideri tıkanması öncelikle hemen ortaya çıkmayabilir. Ancak kendini hissettirmeye başlar. Örneğin; eskiden suyun gittiği gibi su gitmemeye başlayabilir. Yada su lavabo giderinden giderken sanki bir şeye su dolduruyor gibi ses çıkartabilir. Bu şekli ile mutfak giderinde bir sıkıntı olduğu anlaşılabilir. erken teşhis edilirse herhangi bir geri tepme yaşanmadan sıkıntı çözülebilir.

 

Mutfak lavabosu tıkanmaması için ne yapmalı?

Mutfak lavabolarındaki tıkanma sebebinin başında genel olarak yağlanma gelmektedir. Yağlar gider hattında birikerek kalıntı halinde giderde yer eder. Mutfak atık su hatlarında öncelikle daralmaya sebep olan yağlanma kullanım artıkça  atıkları etrafında toplamaya başlar ve katılaşan bir madde haline gelir. Bunun sonucunda mutfak lavabo tıkanıklığı meydana gelir. Bu tıkanıklık gider açma ya da robot cihazlar diye bilinen makinelerle açılır.

Lavaboyu tıkayabilecek sebze, meyve çamurlarını, yemek atıklarını ve yağlarını, çay posalarını mutfak evyesine dökmemek gerekiyor. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece lavabo tıkanıklığının olması çok düşük bir ihtimaldir. Kullanıcılar her ne kadar dikkat etmiş olsa da bulaşık makinesi atıkları  zamanla böyle bir sonuç ortaya çıkarabilir.

Mutfak Lavabosu Açma Yöntemleri

Tıkalı mutfak lavabosunu açmak için kullanıcıların uyguladığı bir çok yöntem vardır. Bunların bir çoğu tıkanma başlangıcında işe yarayan yöntemlerdir. Fakat içerisinde tehlikeli gördüğümüz yöntemlerde vardır. Özellikle kimyasal ile lavabo açma yöntemi hem kullanıcılara zarar verir hem de atık su borularına veya da contalara zarar verebilir. Elbette kesin böyle bir sıkıntı var diyemeyiz. Ama bilinçsiz kullanıcıların bu tür zararlara uğradığını görmüş bulunmaktayız. Yine de evde kullanılan yöntemlerden bahsedelim…

Kimyasal dökerek Mutfak lavabosu açma

Aslına bakılırsa çok önerdiğimiz bir yöntem değildir. Yine de bir çok kullanıcı bu yöntemi denemektedir. Fakat bunu kullanacaksanız da önlem almayı unutmayınız. Mutlaka maske ve eldiven takınız. Çocuklarınızı da bu alandan uzaklaştırarak zarar görmelerini engelleyebilirsiniz. Eğer tıkanma son halini almış ise bu yöntem çok işe yaramaz ama sonuçta böyle bir olay başınıza geldiği zaman insan bütün yöntemleri denemek istiyor.

Sirke ve Karbonat ile mutfak lavabosu tıkanıklığını açma

Bu yöntem kimyasal kullanımından ise tercih edilmesi gereken bir yöntemdir. En azından size veya borulara zarar vermez. Tıkanmış mutfak lavabosuna 1 veya 1 buçuk bardak kadar karbonatı lavabo süzgecine boşaltın. Üzerine, döktüğünüz karbonat miktarı kadar elma veya üzüm sirkesi dökün (1 bardak karbonata 1 bardak sirke). Bu işlem sonrası iki madde reaksiyona girecek ve asidik reaksiyon ortaya çıkacaktır. Var ise süzgecin tapasını takın ve yaklaşık 25 – 30 dakika kadar bekleyin. Bu işlemlerin ardından 1 litre kaynar suyu lavaboya boşaltın.Eğer açılırsa ne ala yoksa firmamızı arayarak destek isteyebilirsiniz.

Sirke ve Tuz ile mutfak lavabosu tıkanıklığı açma

Biraz basit bir yöntem olarak gözükse de işe yaradığı durumlar mevcuttur.Tıkalı mutfak lavabosuna 1 ya da 1 buçuk bardak karbonatı lavaboya dökün. Döktüğünüz karbonat miktarının yarısı kadar iyotlu tuz dökün. 1-2 saat kadar bekleyin ve kaynar suyu boşaltın.Eğer açılma durumu ortaya çıkar ise sıcak su dökme işlemine devam ediniz.

Pompa ile tıkanıklığı açma

Bu yöntem en klasik yöntemlerden biridir. Herkesin evinde bulunan bu pompa ile mutfak lavabosunun tıkanıklığını açmak için pompayı lavabo giderinin ağzını kapatacak biçimde iyice bastırarak pompalayın. Bu işlemi 10-15 kez tekrarlayın.Elbette geri tepme ihtimali de var. Ancak yinede denenmesi gereken en kolay yöntemlerdendir.

Tel veya Elbise Askısı ile tıkanıklığı açma

Aslında bu yönteme hiç başvurmayın. Çünkü zaten tıkanma yakın bölgede ise evye altından müdahele ile çözülebilir. Ancak yinede biz bahsedelim. Birde lavabo sifonuna  vereceğiniz hasarı da hesaba katınız. Mutfak lavabonuzun içindeki süzgecin ortasındaki vidayı açın ve süzgeci lavabodan ayırın. Spiral teli veya metal elbise askılıkların dan birini önce düzleştirin ardından telin uç kısmını kanca gibi yapın. Ardından teli tıkalı olan lavabo hortumuna sokun, tıkalı olan bölgeye eriştiğinde kancanın ucunu çevirerek tıkanıklığa sebep olan pisliğe takılmasını sağlayın ve teli çekerek pislikleri çıkarın.

Eğer sizde Pınarhisar damutfağımdan su gitmiyor ,Lavabodan su geri tepiyor,Mutfak lavabosundan su geliyor,Mutfak evye borusundan su yavaş gidiyor,Kullanmadığım halde mutfak giderinden su geri geliyor ” diyorsanız firmamız ile irtibata geçmeniz yeterlidir. Kırmadan robotla mutfak giderini açarak sıkıntınızı gideriyoruz. Mutfak lavabo gider borusuna gönderdiğimiz kamera ile boru içinde sıkıntı verici durum var mı diye kontrol ediyoruz. Yani sadece gider açma işlemi değil kamera ile kontrol işlemini de yapıyoruz. Firmamızdan Pınarhisar da Mutfak gideri açma,mutfak lavabosu tıkanıklığı açma,Lavabo açma,Mutfak pimaşı açma,Mutfak tıkanıklığı,Mutfak atık su borusu tıkanması açma gibi sıkıntılarda destek isteyebilirsiniz.Firmamız tüm Trakya bölgesine bu tür teknolojik hizmetler sunmaktadır.