Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizliği nasıl yapılır ? Isınma da kullandığımız ekipmanların belli bir süre kullanımdan sonra verimini arttırmak için yaptığımız bakım türüdür. Sistemin eski değerlerine dönmesi ve veriminin artması için  yapılması gereken önemli bir iştir. Kalorifer tesisatı sayesinde evlerimizde sıcak ortamlara sahip oluruz. Ancak zamanla radyatörlerin ısınmasında verim kaybı yaşanmaya başlar ve yeteri kadar ısınmadığını fark ederiz.

Petek temizliği

Petek temizliği ile kombi bakımını birbirine karıştırmamak gerekir. Kombi bakımı, kombi yetkili servisleri tarafından sadece kombinin düzenli olarak çalış çalışmadığının kontrolü ve gerektiği durumlarda kombi parçalarının temizlenmesi işlemidir.

Petek temizliği; genel olarak sistemde bulunan bir petek veya kombi altı kullanarak yıkama yapacak makinelerin sisteme bağlanması ile başlar. Bu esnada önemli olan işlerden bir tanesi kombiyi sistemden tamamen izole edilmesidir. Bu  nasıl olur derseniz  kombi alt kısmında soğuk su girişi kısmında zaten vana vardır. bu vana kapatılarak dönüş engellenmiş olur. Ancak bir de gidiş yani sıcak su hattı dediğimiz bir hat daha var oda sökülerek yerine tapa sıkılır bu sayede kombi sistemden tamamen ayrılmış olur. Sonra sistem ister kombi altından ister ise banyo havlupanından bağlantı yapılarak yıkama işlemi başlar. İşlem sistemin büyüklüğüne göre ve petek sayısına göre zamanı ayarlanır.

Petek Temizliği

Petek temizliği ise; petek temizliği konusunda profesyonel firmalar tarafından ısıtma sisteminin bütün borularını ve peteği de içine alan kapsamla bir iştir. Ayrıca petek temizliği kabataslak olarak yapılmaz. Özel ekipmanlar ile özen gösterilerek yapılması gereken bir iştir.

Peki petek temizliği yapılırsa ne gibi faydaları olur. İşte uzun yıllardan beri yaptığımız işten edindiğimiz tecrübe ile size aktaracaklarımız…

  • Isıtma sisteminizdeki kombiyi düşük dereceye ayarlayarak  ideal ısı elde edersiniz.
  • Sistemdeki bütün kalorifer peteklerinde yüksek ısı verimi sağlarsınız.
  • Sistemde Kombiye en uzak olan peteğiniz  bile daha iyi ısınır.
  • Doğalgaz sarfiyatı azaltmış olursunuz.
  • Kombinin sisteme sıcak su basan pompası daha az çalışarak, kombinin ömrü uzamış olur.
  • Petek temizliğinin en önemli faydalarından biri de petek içindeki tıkanıkların açılmasını sağlar. Bazen peteklerin üstü ısınıyor altı ısınmıyor gibi durumlar ortaya çıkar işte bunun nedeni petek tıkanmasıdır. Petek tıkanmasının nedeni, petek içinde tortuların birikmesinden kaynaklanmaktadır. Firmamız, petek temizleme kimyasalı sayesinde petek tıkanıklıklarının rahatlıkla açılmasını sağlar.