Petek Temizliği Hakkında

Petek temizleme; günümüzde neredeyse bir sektör haline gelmiş bir iştir.Ancak bu tür işler, profesyonel firmalar tarafından yapılmalıdır. Genel olarak su tesisatı firmaları petek temizliği işlerinde çok önemli bir görev üstlenmekte ve sektörün birçok ihtiyacına cevap vermektedir.Bu sebeple petek temizliği yaptıracağınız da bu işi yapmaya çalışan kombi bakım firmalarından daha çok tesisat firmalarını tercih etmeniz gerekecektir. Kombi bağlantılarından sonra ısıtma sistemini ilgilendiren tesisat, boru ve bağlantı elemanlarında uzmanlık gerektiren bölüm tesisat ustalarını ilgilendirmektedir. Isınmada yaşanılan bazı problemler bazen  petek yıkama  işlemleriyle çözülmeyebilir. İşte o zaman işin daha derinlemesine ele alınması gerekir. Bu konuda bilgi birikimi olmayan firmaların, bu tarz işlere soyunmaları sektörün büyümesinde olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.


Petek temizliği nasıl yapılır ?

Isınma da kullandığımız ekipmanların belli bir süre kullanımdan sonra verimini arttırmak için yaptığımız bakım türüdür. Sistemin eski değerlerine dönmesi ve veriminin artması için  yapılması gereken önemli bir iştir. Kalorifer tesisatı sayesinde evlerimizde sıcak ortamlara sahip oluruz. Ancak zamanla radyatörlerin ısınmasında verim kaybı yaşanmaya başlar ve yeteri kadar ısınmadığını fark ederiz.

Petek temizliği ile kombi bakımını birbirine karıştırmamak gerekir. Kombi bakımı, kombi yetkili servisleri tarafından sadece kombinin düzenli olarak çalış çalışmadığının kontrolü ve gerektiği durumlarda kombi parçalarının temizlenmesi işlemidir.Petek temizliği için makineyi kombi tesisatına bağlarken evdeki en doğru noktanın seçilmesi gerekir. Bağlantının doğru yapılması evin kirlenmesini önleyip, dışarıya atılacak tortu ve kireç parçalarının uzun yol almasını engelleyecektir. Kullanılan makinenin hava ve suyla çalışması en önemli konulardan biridir.

Petek temizliği; genel olarak sistemde bulunan bir petek veya kombi altı kullanarak yıkama yapacak makinelerin sisteme bağlanması ile başlar. Bu esnada önemli olan işlerden bir tanesi kombiyi sistemden tamamen izole edilmesidir. Bu  nasıl olur derseniz  kombi alt kısmında soğuk su girişi kısmında zaten vana vardır. bu vana kapatılarak dönüş engellenmiş olur. Ancak bir de gidiş yani sıcak su hattı dediğimiz bir hat daha var oda sökülerek yerine tapa sıkılır bu sayede kombi sistemden tamamen ayrılmış olur. Sonra sistem ister kombi altından ister ise banyo havlupanın dan bağlantı yapılarak yıkama işlemi başlar. İşlem sistemin büyüklüğüne göre ve petek sayısına göre zamanı ayarlanır.


Petek Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Aslına bakılırsa bu  konu ile alakalı bir çok bilgi ve yorum okuyabilirsiniz.  Kimi firmaya göre Petek ve tesisat bakımları her yıl yapılmalıdır. Ancak firmamızın uzun yıllardan beri bu sektörde çalışmış olmasından dolayı edindiğimiz bilgi ve tecrübeye göre düzenli olarak 2 yılda bir yapılacak petek bakımı kombi tesisatı için yeterlidir. Evinizde bulunan kalorifer petekleri eskisi kadar performanslı bir şekilde yanmadığında aşağıda yazılı şikâyetleri yaşıyorsanız tesisat borularında ve radyatörlerde tıkanma var demektir.  İşte o belirtiler;

  • Peteklerin üstü kısmı ısınıyor alt kısmı ısınmıyor ise
  • Kombinin derecesini yükselttiğiniz halde petekleriniz eskisi gibi ısıtmıyor ise
  • En son petek hiç yanmıyorsa
  • Kombi sürekli kirlenmeden dolayı arıza yapıyorsa
  • Kalorifer peteklerinin 2 yıl veya daha uzun süredir hiç temizliği yapılmamış ise
  • Kombi filtresi sürekli tıkanıyorsa

İşte yukarıda sayılan şikayetleriniz var ise sizin de bir tesisat ve petek bakımı yaptırmanız doğru bir iş olacaktır. Firmamızdan konu ile alakalı bilgi alabilirsiniz.


Petek Temizliğinin Önemi

Birçok kişinin üzerinde durmadığı fakat  üzerinde  önemle durulması gereken bir konudur. Evlerimizde ve iş yerlerinde ısınmak için kullanılan kombilerden daha fazla verim almak ve daha çok ısınmak için kombi bakımının yanında petek temizliğinin de yapılması gerekir. Petek temizliği; kombi bakımı gibi her sene yapılan bir işlem değildir. Genel olarak kullanıcılar  petek temizliği  faydaları konusunda pek fazla bilgi sahibi değildir. Zaten kombi bakımı yapan birçok yetkili servislerde  peteklerin temizliğini yapmak için her hangi bir işlemde bulunmazlar. Sadece peteklerini içerisinde olan kirli suyu boşaltıp bu şekilde peteklerin bakımını yaptıklarını söylerler. Bazen de petek içerisine bir kimyasal dökerek peteğin kendi kendini temizlemesini umarlar. İşte bu sizin için bir çözüm değildir. Aslına bakılırsa insan anatomisine bakarak yorum yaptığınızda kombiyi bir kalp şeklinde değerlendirirsek petek ve tesisatı da damar yolları gibi düşünün. Damar yolları tıkalı ise kalbin kan pompalaması bir şey ifade etmeyeceği gibi petek ve tesisat da tıkalı ise kombinin çok iyi yanması veya sıcak su basması çok ta bir şey ifade etmez. İşte bu yüzden petek ve tesisat bakımının önemi bu sayede ortaya çıkmaktadır.


KOMBİ BAKIMI İLE PETEK TEMİZLİĞİ AYNI MIDIR ?

Kombi bakımı ve petek temizliği sistem olarak birbirini tamamlayan araçlardır. Yani ısınmak için biri olmadan diğeri pek bir işe yaramamaktadır. Fakat her ne kadar birbirine bağlı bir sistem olmuş olsalar da bizim tecrübelerimize göre kombi ve petek bakımı tamamen birbirinden bağımsız olarak yapılması gereken işlemlerdir.

Kombi Bakımı İle Petek Temizliği Arasındaki Fark

Kombi bakımı; uzmanların genel olarak her sene yapılmasını önerdiği işlerden biridir. Kombi çok yararlı bir araç olduğu gibi bazen çok tehlikeli durumlara da yol açabilen bir ürün olmaktadır. Bir çok kombi markası vardır. Bu markaları temsil eden servislikler her bölgede yaygın olarak bulunmaktadır. Kombi bakımı yapılırken hiç dikkat ettiniz mi acaba hiç su bağlantıları ile alakalı bir işlem yapılmaktamıdır. Hayır sadece kombinin alt kısmındaki filtre temizlenmesi haricinde kombinin su yolları ile alakalı herhangi bir işlem yapılmamaktadır. sadece kombinin iç aksanlarının temizliği ve kontrolü yapılmaktadır. Yanma haznesi, Brulör, fan,imsat deposu vb. iç parçaların temizlenmesi gibi… Hatta bir çok müşteri bu işlemi görünce işi hafife bile alarak ne var bunda bunu bende yaparım diye serzenişte bile bulunmaktadır. Fakat iş öyle değildir. Kombi işi hafife alınacak,dikkatten kaçırılacak veya da önemsiz bir işmiş gibi görülecek bir durum değildir. Neden mi?

İşte yukarıdaki haberlerin hepsi kombi yüzünden gerçekleşmiş haberlerdir.  İşte böyle durumlara sebebiyet vermemek için kombi bakımını sadece ve sadece yetkili kombi servislerine yaptırınız. Bizim gibi firmalarda kombilerden anlamaktadır. Fakat bu iş riskli bir iştir. Kimsenin canını tehlikeye atmak istemeyiz. Üç beş kuruş fazla para kazanacağız diye kombi ve petek temizliği birlikte  kampanya yaptık gibi uydurmalar ile başımızı ağrıtacak işlere bulaşmayız. Bu yüzden kombi bakımı yetkili servise , Petek bakımı da yetkili firmaya yaptırılmalıdır. Bizim kombi bakımı ile petek temizliğini birbirinden ayrı tutmamızın sebebi işte budur.


Radyatör Petek Temizliği Fiyatları

Radyatör petek temizliği fiyatlarını her zaman olduğu gibi şimdi de en kaliteli servis ağıyla uygun ücretlerle evinize getiriyoruz. Daha konforlu en ekonomik bir ısınma için uygun servis fiyatıyla petek temizlik işlerinizi firmamıza yaptırabilirsiniz. Temizliği makine ve kimyasal kullanarak yapmaktayız. Son teknoloji ayağınıza geliyor! Radyatör temizlik fiyatları dairelerin metre karesine göre değişmektedir.  Radyatör temizlik fiyatları 4 grupta fiyatlandırılmaktadır. Panel radyatör temizliği, alüminyum radyatör temizliği, yerden ısıtma sistemi radyatör temizliği, döküm radyatör temizliği bu sistemlerin hepsin farklı yapıya sahip sistemlerdir.

Petek temizliği; suistimale açık bir sektör haline gelmiştir.  Bir makine alan sezonluk olarak bu işi yapmaktadır. Elbetteki müşterilerimiz bölgemiz sanayi bölgesi olması sebebi ile genel de fabrika da çalışan kesim olması nedeni ile bu durumda kaliteyi değil ucuzluğu aramaktadır. 50  liraya 70 liraya kombi petek 100 liraya bile yapan bulunur. Bu durum firmamızın işçiliği ve kullandığı ekipmanla kıyaslanmaya kalktığında elbetteki müşteriye kalitemizi göstermek elbetteki zor olmaktadır. Çünkü müşteri bu işi yapanın firma olup olmadığına,dükkan kirası verip vermediğine,firma olmanın yükümlülüklerinin neler olduğundan haberdar olmadığı için bizim gibi vergi veren, eleman çalıştıran ve benzeri bir sürü sorumluluğu olan bir firma ile seyyar, boş zamanlarında bu işi ekstra yapan ve hiçbir sorumluluğu olmayan kişiler ile kıyaslama yapması hem alınan ücret olarak hemde işçilik kalitesi ve sonrası hizmetlerde elbetteki bizi derinden üzmektedir.  “Ucuz etin yahnisi yavan olur” diye  tarihimizde bir söz vardır. Bu yüzden müşterilerimizin emeğimize saygı göstermesi temennimizdir.

Petek temizliği fiyatları; daire büyüklüğüne,dairede bulunan petek sayısına veya da çekilmiş olan tesisatın türüne göre belirlenmektedir. Bazı durumlarda firmamız pek ayrım yapmadan kampanya yaparak tüm sistemlere eş değer fiyat verebilmektedir. Uzun yıllardan beri bu sektörde hizmet veren bir firma olarak kalitemizden ödün vermemekteyiz. Bu tür hizmetler için firmamızı arayarak hizmet isteyebilirsiniz. Firmamızın kalitesini ancak iş yaptırarak ölçebilirsiniz.