Kombinin Basıncı Sürekli düşüyor ve arızaya geçiyor

Kombi; doğalgaz  ile ısınma sağlayan yerlerde kullanılan bir alettir. Isıtma ve sıcak su ihtiyacımızı  aynı anda karşılayabilen bir özelliğe sahiptir. Termosifon gibi aletler gibi depolama yöntemi ile değil de kullanım esnasında suyu ısıtarak verebilir.

Hayatımıza konfor ve kolaylık katan bir ekipman olmasının yanında tehlikeli durumlara da yol açtığı görülmüştür. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir ekipmandır. Çalışma prensibi olarak gaz,elektrik ve su ile çalışan bir makinedir.

Kombi Basıncı Neden Düşer?

Bu durumu iki şekilde inceleyebiliriz.

  • Kombi ile alakalı sorunlar
  • Tesisat ile alakalı problemler

Kendi branşımız tesisat ile alakalı olduğu için bu konu üzerinde duralım. Kombi kendisine tesisat boruları ile bağlı  petek ve radyatörleri ısıtarak evlerimizde ısınmamızı sağlar. Kombinin çalışması için belli bir su basıncı gereklidir. Bu basınç yok ise kombi arıza verir. İşte bu basınç gerek tesisat ile alakalı gerek ise kombinin kendi içindeki parçalar ile alakalı olarak arıza gösterebilir. Tesisat borularında veya peteklerde oluşacak herhangi bir su kaçağı kombinin basıncının düşmesine ve kombinin arızaya geçmesine sebep olur. İşte bu yüzden kombinin su basıncı düşüyor ise  tesisat parçalarının olduğu yerleri de kontrol ederek sıkıntının vana,petek veya borularda mı olduğunu tespit edebilirsiniz.

Kombi basıncının düşmesinin nedenleri?

Bir çok sebebi olduğu bilinse de  en sık yaşanan durum kalorifer tesisatının bir yerden patlamasıdır. Genel olarak yapılan tesisatta kullanılan boruların kalitesizliği veya da yapan ustanın yaptığı hatalar yüzünden belli bir kullanımdan sonra bu tür olaylar ile karşılaşabilirsiniz. Ancak her şeyden önce kaçağın kombiden mi yoksa tesisattan mı olduğunu tespit etmek gerekir. Eğer kombiden ise zaten kombi altında bir yerde su damlatma olayı ile karşılaşırsınız.Eğer tesisattan ise onu bulmanız biraz zordur. Yapılan tesisat bu sebeple çok önemlidir çünkü en ufak bir kaçakta, bir sürü parke veya fayans kırılıp ev tadilata girecektir. Böyle işlerde suyun nereden sızdığı bilinmediği için, yerini bulup tamir etmek bazen günlerce sürebilir. Tabi daire sahibi de bu durumdan son derece rahatsız olur. Kombi basıncı bazen içerisindeki denge kabının havasının bitmesi sonucu aşağı yukarı hareket eder  bu  da sürekli su eksilten kombi ise kesinlikle kaçak vardır. Kombi suyu eksilmesi kesinleştikten sonra, kombide ki arızanın giderilmesi gerekmektedir. Bar düşmesi hala devam ediyorsa kesin olarak anlamaktayız kalorifer tesisatında kaçak vardır.  Son yıllarda çıkan bir kimyasal sayesinde, bu problemi kafaya takmadan hallediyoruz. Hem de hiç bir yeri kırmadan, dökmeden. Kimyasal miktarı dairedeki tesisatın büyüklüğüne oranla hesaplanarak sisteme eklenir. Birkaç gün çalıştıktan sonra kaçakların hepsini kapatmış olur.