Kombi ve Petek Temizliği

KOMBİ ve PETEK TEMİZLEME; işlemi doğalgaz kullanımı yapılan dairelerde belli kullanımdan sonra ortaya çıkan ihtiyaçtır. Doğalgaz kullanımının yaygınlaştığı ülkemizde bu enerji türü ile çalışan parçalarında kullanımı artmıştır.

Kombi ve petekler bu sistemle ile ısınma sağlayan kişilerin kullandığı malzemelerdir. Bu ürünler belli bir kullanımdan sonra bakıma ihtiyaç duyan malzemelerdir. Bu bakım sistemin verimli çalışması için gereklidir. Yoksa sistem çalışma esnasında sıkıntılara yol açabilir hatta boşuna gaz sarfiyatı yaparak sizi masrafa sokar. Elbette Kombi ve petek temizliği ile alakalı bir çok kullanıcı bilgi sahibi değildir. Daha doğrusu millet olarak bu konulara uzağız. Herhangi bir sıkıntı çıkmadığı takdir de kimse böyle bir bakım olduğundan dahi haberdar olmaz.

Kombi ve petek temizliği

Kombi bakımı; ısınma da en çok işlev gören ekipmanların başında gelmektedir. Bir çok marka ve modele sahip bu ürünler evin durumunu göre seçim yapılarak sisteme montaj edilir.  Kombi ve petek montajı yapılırken sistemin kurulacağı yer belli ölçümlerden geçirilerek tasarım yapılmalıdır. Kombi bakımı öyle herhangi bir kişiye yaptırılmamalıdır. Hatta mümkünse yetkili servise yaptırılarak kombi garanti altına alınmalıdır. Çünkü yetkisiz kişilere yaptırılacak iş tehlikeli noktalara götürebilir. Her marka kombinin yetkili servisine kombi bakımı yaptırılarak üründen sorumlu kişi bilinmelidir. Yoksa kombiden anlıyorum deyip kombi bakımı yapmaya çalışan kişiler başınıza olmadık işler açabilir. Firma olarak kombi bakımı prensip olarak yapmamaktayız. İşi bilmediğimizden değil işi önemsediğimizden dolayı bu tür işlerin riskini hem kendimiz hem de müşterimize bir sıkıntı yaşatmamak için almamaktayız. Zaten bize göre kombi bakımı ile petek bakımı arasında fark vardır. Sizde kombi bakımı yapılırken seyrettiğinizde ” ne var bunda sadece tozunu alıyorlar ” deyip işi hafife alabilirsiniz. İşte o yüzden yetkili servise yaptırmalısınız ki  oluşabilecek kombi kazaları sıfıra indirebilesiniz.

Petek Bakımı; sistem kombi ile ısınan suyu peteklere vererek bulunduğu alanı ısıtır. Bu ısıtma peteklerin ve tesisatın içerinde dolaşan sıcak su ile meydana gelmektedir. Bu  dolaşım belli kullanımdan sonra gerek kireç gerek ise çamurdan dolayı oluşan katılaşma sebebi ile yavaşlar ve verimsiz bir hale gelir. Hatta peteklerin üstü ısınır altı ısınmaz bir durum ortaya çıkar. İşte bu gibi durumlarda petek temizliği yapılması gerekmektedir. Bu temizlik ile sistemde hem petekler temizlenmiş olur hemde tesisat temizliği yapılmış olur. Elbette bu işlem esnasında kombi devre dışı bırakılarak sistem güçlü bir yıkamadan geçirilir. Bu sayede kombiye de herhangi bir zarar gelmemiş olur. bu tür hizmetlerde  yeri olan,vergi veren firmalar tercih edilirse seyyar çalışan ve hiçbir sorumluluk kabul etmeyen kişilerin önü kesilmiş olur. Sektör itibari ile her türlü su istimale açık bir sektör olmamız sebebi ile her makine alan bu sektörde iş yapmaktadır. Bizim gibi firma sahipleri,hem vergi verip hem dükkan kirası hemde eleman çalıştırarak bu sektörde seyyar ve sezonluk iş yapan insanlar ile rekabet edemeyiz. Bu durum hem bize zarar vermektedir. Hemde anlayışsız müşterilerin “Neden bu kadar pahalı adamlar şu fiyata yapıyorlar ” sözlerine muhattap  olmaktayız.  İster istemez bu sıkıntılı durumlara katlanarak iş yapmaya çalışıyoruz.

Sizde Petek ve tesisat temizliği yaptırmak isterseniz firmamızı arayarak fiyat alabilir veya da aklınıza takılanları sorabilirsiniz. Ama unutmayın kalite asla tesadüf değildir.