Kombi ve Petek Montajı

KOMBİ ve PETEK MONTAJI; evlerimizde ısıtma sistemlerinde kullanılan araç ve gereçlerin başında gelir. Doğalgazın ülkemizde kullanıma başlamasından sonra ısınma da yeni dönem başlamıştır. Bu yeni dönem yeni ısınma malzemelerinin kullanımına yol açmıştır. İşte kombi ve petek bunların başında gelmektedir. Kombi çalışma prensibi olarak gaz,su ve Elektriğe ihtiyaç duyar. Bunlarla oluşturduğu ısı enerjisini peteklere göndererek odalarımızda ısınmayı sağlar.Ayrıca banyolarımızda ve mutfak lavabolarında sıcak su ihtiyacını da kombiden sağlarız. Yani hem sıcak su hem de ısınma enerjisini kombiden alarak rahat ve konforlu bir kullanım sağlarız.

Kombi  montajı; mevcut alana tesisat çekilmiş ise yani hazır ise kombi ağız bırakılan yere montaj edilerek sistem tamamlanır.Kombi bağlantı şekilleri aşağıda anlatılmıştır.

Kombi Kollektör Bağlantısı

Kollektörlü Kombi bağlantı Şekli; Bu sistem Mobil sistem veya da Cross sistem olarak adlandırılır.Şap öncesi yapılan bu sistem ile her peteğin bağlantısı için ayrı ayrı hat çekilmektedir. Bu çekilen hatlar kombinin ısı enerjisini ayrı ayrı aldığı için daha verimli olarak çalışmaktadır. Özellikle geniş evler için ideal kalorifer tesisat yöntemidir. Bu yöntem ile kombinin sirkülasyonu daha rahat çalışmaktadır. Isıtma bakımından da daha verimlidir. Kombi altından her peteğe ayrı giden bu hatlar kombi altında bir kollektör dediğimiz parça üzerinde bir araya toplanarak kombiye bağlanır. Kollektör üzerinde her bir petek gidiş ve dönüşü için vana mevcuttur. Bu sayede kontrolde rahatlıkla sağlanmaktadır. Bu sistem yapılırken ve yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Bunlar sistem yapım esnasında boru esnek olması sebebi ile katlanarak su akışını etkileyecek şekilde olmamasına dikkat edilmelidir. Birde inşaat esnasında yapılan boruların içerisine bir şey kaçmaması için boruların ağızlarının kapatılmasına dikkat edilmelidir.

Kombi plastik boru bağlantı şekli

Kombi Plastik Boru Bağlantısı; Plastik borulardan yapılan bağlantı şeklidir. Bu borulara PPRC adı da verilmektedir. Bu şekilde bağlana kombiler daha yoğunluktadır. Çünkü diğer sistemden önce çıkmıştır. Bu bağlantı ile yapılacak kalorifer sistemleri sonradan da yapıldığı için genel olarak evlerimizde bu sistem kullanılmaktadır. Doğalgazın ülkemize sonradan gelmesi ile bir çok evde kalorifer ısıtma sistemi olmadığından herkes zemin üstünden tekrar hat çektirmek zorunda kalmıştır. Genel olarak yeni evlerde mobil sistem kullanılsa da bu sistemi de tercih eden usta veya da müteahitler vardır.

İşte bu sistemler ile evlerimizde ısıtmayı sağlamaktayız. Elbette bunlar belli başlı yani en önemli parçalar aslına bakılırsa daha bir çok malzeme vardır. Bu sistemler yapılırken dikkat edilmelidir. Özellikle plastik bağlantı da gerek boru çapı olsun veya da petek seçimlerine dikkat edilmedir. Çünkü sistem yakıldıktan sonra ısınmama gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu da müşterinin mağdur olmasına sebep olur. O yüzden Kalorifer tesisatı çektirirken ve kombi ve petek seçimi yapılırken dikkat etmek gerekmektedir.