Kalorifer Kaçağı Tespiti ve Onarma Yöntemleri

Firma olarak denediğimiz özel ekipmanlar ile bir kaç yöntem vardır. Bu yöntemleri elbette tecrübe ederek size anlatıyoruz.Hangisi daha verimli ve az masraflı okuyunca daha iyi anlayacaksınız.

Termal Kamera İle Kalorifer Kaçağı Bulma

Kalorifer tesisatları malum bildiğiniz üzere belli bir basınçta çalışmaktadır. Kapalı devre çalışması sebebi ile bu basınç hep sabittir. Kombinin ısıttığı suyu tesisat boruları vasıtası ile peteklere göndererek ısınmamızı sağlar. Ama tesisat inşaat esnasında yapıldığı için genel olarak zemin altında yapılır. Sonra da onun üzerine şap,daha sonra parke veya kalebodur yapılarak borular gözükmez hale getirilir. İşte bu durum olası bir kaçağı gözle görülür olmaktan çıkartır.

Termal kamera ısıya duyarlı olması sebebi ile zemin altından geçen boruları kombi çalıştığı esnada verdiği sıcaklık ile görmemize yardımcı olur. Yalnız kalorifer kaçakları  çok küçük olması sebebi ile kaçıran bölgede hemen bir yayılma söz konusu olmaz. Birde kaçıran bölgede sıcaklık hemen çıktığı alandaki yer ile bir ısı alış verişi yaptığı için olay bira daha karmaşık hale gelir. Aslına bakılırsa termal kamera ile ancak kaçağın olduğu alanı görebilirsiniz ama geniş bir alan olması sebebi ile kırılan bölge, tahribat ise yüksek olabilir. Termal kamera ile çok kere denemiş olduğumuz kalorifer kaçaklarında genel olarak zor da olsa sonuç alınmaktadır. Fakat astarı yüzünü geçti diye bir tabir vardır ya durum biraz öyle olmaktadır. Çünkü hem zaman bakımından hem de kırılan alan bakımından biraz daha zahmetli bir durumdur.

Akustik Dinleme Makinesi İle Kalorifer Kaçağı Tespit Etme

Aslında su kaçaklarında kullanılan en verimli yöntemdir. Bu sayede net ve kesin sonuç alabilmekteyiz. Fakat kalorifer hatlarında kullanılan ekipmanların hassasiyeti ve basınç yönünden dayanıksız oluşu bu yöntemin kullanımını zora sokmaktadır. Bu yöntem için sistemin test edilmesi gereklidir ve bu test esnasında sisteme basınç verilmelidir. İşte bu basınç değerleri kalorifer tesisatı için kullanılan ekipmanlar için sıkıntılı durumlar ortaya çıkarmaktadır. Hatta kalorifer tesisatlarında çok bağlantılı alan olduğu için tek tek hepsini körlemek veya devreden çıkarmak çok uğraştırıcı olması sebebi ile bu durumda bizim açımızdan çok kullanışlı bir yöntem olmaktan çıkmıştır. Ama yinede bazı kaçaklarda bu sistemi denemekteyiz. Termal kameraya göre daha çok sonuç aldığımız bir yöntemdir.

Kalorifer Su Kaçağı

Kimyasal kullanarak Kalorifer kaçağı Kapatma

Bu yöntem diğer yöntemlere nazaran daha kolay ve riski az olan bir yöntemdir. Sistemde oluşan kaçağın kombideki basınç düşme oranına göre tasarlanan çözeltiyi sisteme basarak belli bir çalışma süresi sonrası sonuç alma durumudur. Bu sistemde prosedürlere uyulması gerekir. Yani aslında kullanıcı kimyasalın sisteme dökülmesinden sonra uygulanması gereken şeyleri harfiyen yerine getirirse sonuç alınabilmektedir.

Elbette sisteme dökülen çözelti kaliteli olmalıdır.Öyle her önüne gelen nalburda satılan ürünleri tercih ederek sonuç alamazsınız. Ayrıca nalburdan aldığınız bu ürünü diyelim kullandınız ama sonuç alamadınız peki parasını geri alabilirmisiniz. Tabi ki hayır. Ama firmamızdan böyle bir destek aldığınızda yapmanız gereken tek şey  olayın çözülmesini beklemektir. Firmamız bu işin altından kalkamaz ise paranız iade olunur. Bu sayede siz hiçbir risk almamış olursunuz. Hem etrafa zarar vererek kırma dökme yapılmaz hem de sizin için hiçbir risk yoktur. Bütün riski firma göğüslemektedir. Elbette bizde daha önceleri bir çok tutmama olayı yaşadık ve tecrübe edinerek bu duruma geldik.Yani dökülen kimyasal sonuç vermez ise paranız geri iade edilir dökülen kimyasal da firmamızın cebinden gitmiş olur.