Isıtma-Kalorifer Tesisatı

Kalorifer Tesisatı; evlerimizi veya yaşam alanlarımızı ısıtmak amacı ile çekilen tesisat hatlarıdır. Bireysel ve merkezi sistem ısıtma sistemleri olarak iki grupta incelenebilir.

Bireysel ısıtma sistemi; genel olarak tek daireye çekilecek olan hatlardır. Bu da kombi,petek ve yerden ısıtma sistemi olarak değerlendirilebilir. Bu sistemler ya inşaat esnasında veya da sonradan çekilme gibi durumları olabilir. Bu sistemlerin çekim esnasında kullanılan malzeme farklı olabilir. Isıtma sistemlerin de farklı tür malzemeler kullanılmaktadır. Plastik boru(PPRC), cross boru (Mobil sistem) gibi ekipmanlar tercih edilebilir.

Kazan dairesi merkezi sistem

Merkezi Isıtma Sistemi; bu sistem genel olarak toplu konutlarda veya müşterinin isteği doğrultusunda seçilmektedir. Binanın altında veya da seçilen herhangi bir bölümde yapılan kazan dairesi idaresi ile dairelerin tamamına ısıtma sistemi yönlendirilir. Bu sayede tüm katlar bundan faydalanır. Genel olarak merkezi sistemlerde bazı sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Bunlar kullanıcıların birbiri ile anlaşamamasından kaynaklanıyor.Devlet daireleri ve kamu binalarında genel olarak merkezi sistem ısıtma sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemlerin yapımız esnasında farklı malzemeler ve ekipmanlar kullanılmaktadır. Örneğin kamu kurumlarının bir çoğunda hala daha döküm petek dediğimiz ısıtma radyatörü kullanılmaktadır. Bu sistemlerin bir çoğu demir boru yani kaynaklı malzeme ile yapılır. Pek fazla plastik malzeme tercih edilmemektedir.

Bu sistemler yapılırken gerekli şartnamelere uygun hareket edilerek yapılmalıdır. Belli bir kontrol mekanizmasından geçirilerek yapılan bu sistemler dikkat edilerek yapılmalıdır.